بسته بندی با اتمسفر اصلاح شده (MAP) با استفاده از متریال های بسته بندی غیرقابل نفوذ، از سالهای گذشته به عنوان روشی بسیار مناسب، جهت حفظ میوه و سبزیجاتی که به شکل ترشیجات و شوریجات تبدیل می شوند، مورد استفاده قرار گرفته شده است.

با توجه به اثرات باکتریواستاتیک آن، استفاده از MAP جهت ذخیره میوه و سبزیجات در دمای پایین، بسیار موثرتر از بسته بندی هایی می باشد که به تنهایی دارای خلا جهت جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها هستند. اگر MAP به همراه یک ماده ضد میکروبی کم غلظت پشتیبانی گردد، نتایج بهتر خواهد بود.

زیتون از محصولات پر طرفدار بوده که دارای خاصیت غذایی بالایی می باشد.

بعد از تخمیر آنها که معمولا توسط آب نمک و اسیداستیک  صورت میگیرد، در ظروف ذخیره می گردند.

هدف از این مقاله، معرفی نوع جدیدی از بسته بندی جهت حفظ محصول می باشد که روش اتمسفر اصلاح شده (MAP) نامیده می گردد و با استفاده از آن می توان ویژگی های کیفیت محصول را حفظ کرد.

طی یک آزمایش، زیتونها در آب نمکی نگهداری می شوند که محلول آنها شامل %1 هیدروکسی پروپیل متیل سلولز (HPMC) و کیتوزان می باشد تا تحت مراقبت قرار گیرند، سپس در اتمسفر اصلاح شده ای که شامل %80 نیتروژن و %20 دی اکسید کربن می باشد و دمای محیط 25 درجه سانتی گراد نگهداری می شوند. در زمان ذخیره سازی، زیتونها از نظر رنگ، بافت (استحکام)، وزن، PH، اسیدیته تیتراسیون، مورد بررسی قرار میگرفته و ارزیابی می گردند.

در این شرایط، طول عمر زیتونهای بسته بندی شده تخمین زده می شود. با توجه به آزمایشهای انجام شده، متوجه می شویم که این ترکیب منجر به کاهش وزن، حفظ رنگ و استحکام و افزایش ماندگاری زیتونها می گردد.

با مقایسه این دو روش، متوجه می شویم که کیتوزان در بیشتر موارد از HPMC در حفظ زیتون، بسیار موثر تر عمل می نماید.

اما، در مورد روش بسته بندی با اتمسفر اصلاح یافته (Modified Atmosphere Packaging)  که به نام روش (MAP) شناخته می شود، می توان بهترین نتیجه را بدست آورد.

استفاده از دستگاه بسته بندی دارای عمل وکیوم و تزریق گاز که از این طریق بتوان اکسیژن را از دسترس محصول خارج نمود و از تغییر رنگ محصول جلوگیری کرده وهمچنین با تزریق گازهای کربن دی اکسید و نیتروژن از ایجاد فساد و کپک زدگی در محصول نیز جلوگیری کرد.

-درضمن با استفاده از بسته بندی هایی با پوشش  چاپ دار می توان محصول را از قرار گرفتن در معرض نور حفظ کرد.

استفاده از ظروف بسته بندی IML(In mold labeling) به همراه بسته بندی باعمل وکیوم و تزریق گاز می تواند پیشنهاد خوبی برای این نوع محصول باشد .